دیروز فیلم " بنجامین " را دیدم با بازی براد پیت و کیت بلانشت. با موضوعی کاملا نو .مردی که دوران زندگی خود را به طور معکوس طی می کند .درهنگام تولد نوزادی است که تمام علائم پیری را با خود دارد و به مانند یک مرد 70 ساله است و در هنگام مرگ تنها نوزادی چند روزه.بنجامین در هنگام تولد از طرف پدرش در کنار یک خانه سالمندان رها میشود.زنی سیاهپوست که در آنجا کار می کند او را نگه می دارد و بزرگ می کند.بنجامین هفت ساله نشسته بر ویلچر با موهاای ریخته و صورت چروک و پیر در ایوان خانه به جست و خیز کودکان چشم می دوزد در حالیکه در کنارش سالمندانی دیگر در حال استراحت در ایوان خانه نشسته اند .تضاد عجیب بین این دو صحنه واقعا دیدنی است.او در خانه سالمندان مرگ را با چشم خویش می بیند و زندگی را نیز هم .از تمام آنها چیزهایی یاد می گیرد برای آینده .زمان می گذرد و او به سمت دوره جوانی خود میرود .نکات قابل توجه در فیلم شاید این باشد که او در هیچ یک از دوران زندگی خویش نمی تواند تجربیات ان سن را داشته باشد نمی تواند در هفت سالگی بدود و بازی کند و در اواخر عمر خویش کودکی است که قادر به سخن گفتن نیست نگاه او به دنیا در واقع چیزی است خارج از تصور ما .چرا که ما نیز در جریان مستقیم هستیم و هیچگاه نمی توانیم او را درک کنیم .بهر حال این نگاه معکوس گاهی بسیار دردناک است اینکه تو در جوانی خود باشی و تمام آنهایی را که دوستشان داری در حال مرگ ببینی و یادر پیری خود کودکی باشی که دیگر عزیزانت را به یاد نیاوری .و دیگر اینکه کودکی و پیری مانند هم هستند و در فیلم این نکته به خوبی بیان میشد .بنجامین در کودکی و پیری خود هر دو را در یک مکان طی می کرد و هر دو در دامان زنانی بود که دوستش داشتند .

 

/ 5 نظر / 5 بازدید
فرید

سلام بر تو ای هموطن ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟ ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟ ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم. درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟ میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟ میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟ میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟ و خیلی چیزای دیگه از سایت ما دیدن کنید

آیدین

چه گریزیست ز من ؟ چه شتابیست به راه ؟ به چه خواهی بردن در شبی این همه تاریک پناه ؟ مرمرین پله آن غرفه عاج ای دریغا که زما بس دور است لحظه ها را دریاب چشم فردا کور است نه چراغیست در آن پایان هر چه از دور نمایانست شاید آن نقطه نورانی چشم گرگان بیابانست می فرومانده به جام سر به سجاده نهادن تا کی ؟ او در اینجاست نهان می درخشد در می گر بهم آویزیم ما دو سرگشته تنها چون موج به پناهی که تو می جویی خواهیم رسید اندر آن لحظه جادویی اوج !

آیدین

سلام که صمیمانه ترین نام خداست سلام نرگس عزیز حالت چطوره نازنین؟ خب فیلم فوق العاده ست. اصولا فیم هایی که با موضوع عشق و زندگی هستند رو خیلی دوست دارم. به نکته های خوبی اشاره کرده بودی. و به اینکه ما آدمها در غربت و تنهایی به دنیا می آیم و در تنهایی هم می میریم.

حسن عاملی

سلام این فلیم بسیار زیبا است... شاد باشید[لبخند]

نرگس گ.

سلام. من هم این فیلم را دیدم و تحت تأثیر قرار گرفتم. و هزاران بار خدا را شکر کردم که قانون طبیعت را به درستی وضع کرده بود. با این فیلم به نظرم باید به قدرت خدا ایمان پیدا کرد. اگر این واقعه فیلم نبود و در ایران اتفاق میافتاد چه برخوردی با آن میشد؟؟؟