لذتهای کوچک زندگی

تعطیلات هم گذشت پر از لذتهای کوچک.

نمی دانم که خوشبختی واقعا چه معنایی دارد و نمی خواهم که با تعریف کردن آن در چند کلمه لذت آنرا از بین ببرم اما گاهی اوقات همین لذتهای کوچکند که این حس را می دهند به آدم .لذت چای خوردن با کسی که دوستش داری لذت خواندن یک کتاب خوب یا دیدن یک فیلم با ارزش .لذت شنیدن صدای کسانی که خیلی به تو نزدیکند هر وقت که بخواهی.لذت آب دادن به گلدان همسایه که به تو اعتماد می کند و کلیدش را به تو می سپارد.لذت قدم زدن در یک شب خنک بهاری با همسرت در حالیکه عطر بهار نارنجها همه جا را لبریز کرده و دزدکی چیدن چند تا شکوفه بهار نارنج تا در چای بریزی .

لذت گاز زدن به یک سیب گنده و تماشا کردن برنامه کلاه قرمزی و ریسه رفتن از خنده  و...... وای چه مدت طولانی بود که من همه این لذتها را ازیاد برده بودم آیا این هم تعریفی از خوشبختی است وقتی که می دانی فردا روز دیگری است پر از سگ دو زدن و تلاشی دوباره و غم نان و...... اما این عین خوشبختی است میدانم .

...........................................................................................................

وقتی فیلم خاطرات یک گیشا را دیدم حیرت زده شدم .اکنون دارم کتابش را می خوانم .قبلا چیزی از زندگی آنها و حتی وجودشان نمی دانستم اما روایت زندگی آنها دستمایه ای است از تلاش برای زنده ماندن و خود را به اثبات رساندن .گیشاها از کودکی به این کار گماشته می شدند آنها تعلیمات زیادی می دیدند تا در دنیای آنروزهای ژاپن هنر سرگرم کردن دیگران را یاد بگیرند آداب ریختن چای و تعظیم کردن و نواختن موسیقی و خوش برخوردی .آنها مقامی بالاتر از فاحشه ها داشتند و تن خود را ارزانی نمی کردند بلکه همنشینی خود را می بخشیدند .داستان این کتاب در مورد یکی از این گیشاهایی معروفی است که پدرش در کودکی به خاطر فقر زیاد او را به یکی از این گیشاخانه ها می فروشد .دختر با حوادث زیادی روبرو می شود او در کودکی عاشق مردی می شود که تنها یکبار دیده است و با او خوشرفتاری کرده .دختر که در یک گیشا خانه کلفتی می کند تلاش می کند تا به خاطر خاطره آن مرد هم که شده خود را از حد یک خدمتکار بالا بکشدو یک گیشای موفق شود و عشق او را در دل نگه می دارد در حالیکه عشق برای یک گیشا گناه بزرگی است .

در فیلم نیز این داستان عاشقانه به بهترین شکل ممکن نشان داده شده و عشق همیشه راه خودش را پیدا می کند.

.................................................................................................................

 

 

/ 5 نظر / 9 بازدید
کورش-وفادار دلشکسته

سلام ...يه سرپيش من بيا..پشيمون نميشي! اين صرفاً يک دعوته از شما برای ديدن وبلاگم اميدوارم ناراحت نشده باشيد..

بیژن

درودبرگرامی همدل. تارنگاری دارم که در آن درباره ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی درباره گذشتار و حال ایران بخوانی به تارنگار من بیا. شادوپیروزباشی. بدرود.

سوشیانت

ای بهار دلنشین [گل]ای بهار دلنشین آمده سوی چمن [گل]ای بهار آرزو بر سرم سایه فکن [گل]چون نسیم نو بهار بر آشیانم کن گذر [گل]تا که گلباران شود کلبه ویران من [گل]تا بهار زندگی آمد بیا آرام جان [گل]تا نسیم از سوی گل آمد بیا دامن کشان [گل]چون سپندم بر سر آتش نشان بنشین دمی [گل]چون سرشکم در کنار بنشین نشان سوز نهان [گل]تا بهار دلنشین آمده سوی چمن [گل]ای بهار آرزو بر سرم سایه فکن [گل]چون نسیم نو بهار بر آشیانم کن گذر [گل]تا که گلباران شود کلبه ویران من [گل]باز آ ببین در حیرتم [گل]بشکن سکوت خلوتم [گل]چون لاله تنها ببین [گل]بر چهره داغ حسرتم [گل]ای روی تو آیینه ام [گل]عشقت غم دیرینه ام [گل]باز آ کنون در این بهار [گل]سر را بنه بر سینه ام [گل]چون نسیم نو بهار بر آشیانم کن گذر[گل] [گل]تا که گلباران شود کلبه ویران من[گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

لیلا قزوینی

خوشبختی چه معنای گمشده ایست در این سیاهچال فرهنگی ایران مدیر مدرسه جلال آل احمد رو خوندم و چقدر تاسف انگیزه که بعد چند دهه ببینی شعور و فرهنگمون مثل همون موقع که بدتر شده

کورش-وفادار دلشکسته

سلام...ممنون که سر زدي..يه بار ديگه بيا و داستان عشق من رو هم بخون! اگه دوست داشتي از اپديت وبلاگ با خبر شي در گروه وبلاگ عضوشو تا موقع اپديت برات ايميل بيادآخه id من ديگه add نميکنم،پر شده ...هر 10 روز يک بار و فقط يک ايميل براي شما فرستاده ميشه... در ضمن اين وبلاگ ماهی سه بار اپ ميشه...دوست داشتي باز هم بيا http://login.yahoo.com/config/login?.intl=us&.src=ygrp&.done=http://groups.yahoo.com/group/vafadar-delshekaste/join?