این روزها شده ام عین مادرتمام 24 ساعته نگرانم .نگران چیزی که نمی دانم .گوشی را بر میدارم و اول به مادرم زنگ می زنم و بعد تک تک آنهایی که دوستشان دارم تا خیالم راحت شود.اما ترسی مرموز تمام وجودم را گرفته ،ترس از سایه ای تاریک که نمی دانم چیست اما درقلبم سایه افکنده و تمام روز درمن عظیم تر میشود.

...........................................................................................................

دلم برای جنوبیها میسوزد.هیچوقت آن لذتی را که ما از آمدن بهار می بریم انگار حس نمی کنند.در شمال شرقی ایران بعد از یک زمستان سخت این روزهای آخر اسفند خورشید بیشتر میتابد و کم کم بهار خودش را نشان می دهد .سبزه های توی باغچه ها و کنار خیابانها در حال سبز شده اند و صبح های اندکی سرد اما دلپذیر اسفند نوید بهار را می دهد.در اوایل نوروز خیلی از درختها به شکوفه نشسته اند و بوی خوش شکوفه های گیلاس همه جا را می گیرد.همه سخت در تکاپوی عیدند و همه جا در خیابان ماهی قرمز و سبزه می فروشند و فروشنده های دوره گرد از فرصت استفاده می کنند و در کنار خیابان بساطهای رنگین خود را پهن می کنند . صبحها افتاب کم کم خودش را بالا می کشد و هوا گرمتر میشود و صدای ارکستر گنجشکها برپا.هنوز کمی سرمای هوا هست اما کیف میدهد تو حیاط چیزی پهن کنی و جلوی آفتاب دراز بکشی و هوای تمیز را تنفس کنی....

اما اینجا نه هیجانی هست نه ماهی قرمزی نه هوای پاکی.....هوا دارد گرمتر و گرمتر میشود و نه درختی به شکوفه نشسته و نه پرنده ای آواز می خواند فقط تا چشم کار می کند خشکی است و درختچه های کوچک که در کویر می رویند اطراف دریا هم خشک است وهیچ چیز نیست جز باد گرمی که می وزد و تازه این اول بهار است وای به حال تابستان.....

خدا را شکر که حداقل در شهرکمان کمی درخت و سبزه است که دلمان خوش باشد .اما خب چه باید کرد دیگر اینجا خانه من است و باید به آب و هوایش عادت کنم .

........................................................................................................

شهربانو می گوید گلدان پشت پنجره گل داده است .چه قدر دلم برای آن گلهای قرمز واستثنایی تنگ شده که نشانه آغاز بهارند .در خانه شما آمدن بهار با چه تشریفاتی همراه است شهربانو!گلدانی که گل میدهد فقط در این موقع از سال و درخت گیلاس که کم کم برای شکوفه دادن خودش را آماده می کند.مادرت که در حیاط باغچه ها را زیر و رو می کند و شمعدانیهای پشت پنچره را داخل باغچه می کارد و انواع سبزه ها را برای عید آماده می کند .بهار در باغچه خانه شما متولد میشود به گمانم هر سال .

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
رقص برگها

سلام....